defdom.pw

It seems that the page you were trying to reach does not exist anymore, or maybe it has just moved.
You can start again from the home or go back to previous page. a:visited {color: #34536A;} a:link {color: #34536A;} 404 — Not Found

Page Not Found

body {font-size:14px; color:#777777; font-family:arial; text-align:center;} p {width:320px; text-align:center; margin-left:auto;margin-right:auto; margin-top: 30px } h2 {color: #DE6C5D; font-family: arial; font-size: 20px; font-weight: bold; letter-spacing: -1px; margin: -3px 0 39px;} h1 {font-size:180px; color:#99A7AF; margin: 70px 0 0 0;} a:hover {color: #34536A;} div {width:320px; text-align:center; margin-left:auto;margin-right:auto;} SEÇİM SONUÇLARI

Giriş

Powered By Saaraan

Haber Listesi

Kayıt ol

IsakoyuBOOK

Yeni üyeler

 • ERENLER
 • asiduh
 • uzidunun
 • egabicy
 • itumy

Etkinklikler

Etkinlik yok
Değerli dostlar bu gün 23 Temmuz 2007 Pazartesi yani seçimlerin ertesi günü. Seçim sonuçları AKP %46,8, CHP %20,8 ve MHP %14,3 bağımsızlar da zannederim 28 millet vekili çıkarıyor. Bu sonuçlar karşısında biraz düşündüm; MHP kazançlı, AKP zannedilenlerin daha da üzerinde kazançlı, CHP’de ise DSP ile birleşmeler, muhalefet olma gibi avantajlara rağmen %2 lik oy artışı olmuş. Bu artış ta zannedersem DSP ile olan birleşme dolayısıyla doğan sinerjiden kaynaklanmış. Kısacası CHP oy kazanmamış belki de DSP den CHP ye bu birleşmeden hiç oy gelmedi. Bu oylar MHP ye ve AKP ye geri döndü. Bunun yanında DSP hem milletvekilliği kazandı hem de bu AKP nin başarısından dolayı hiç yıpranmamış olarak çıktı bu seçimden. En kazançlı parti ne MHP ne AKP aksine DSP dir. Çıkan milletvekilleriyle gurup kurmayı zorlayacaklardır. Bu sonuçtan sonra CHP de çalkantıların başlayacağını zannediyorum. Bunun sonucu DSPli milletvekillerinin de ayrılmasıyla CHP’nin milletvekili sayısı 90 lara düşecektir. Öyleyse CHP bu seçimlerin en zararlı çıkan partisidir.
Neden sonuç böyle olduğuna gelince kendi kişisel görüşlerimi aktarmaya çalışacağım. AKP her şeyden önce mağdurlara oynayarak seçimlerde 1-0 öne geçti. Askeriyenin muhtıra niteliğindeki gece yarısı bildirileri AKP’ye oy kaybettirmek yerine oy kazandırdı. ABD ve Avrupa’nın sermayesini arkasına almış gibi görünen AKP seçimi kaybederse bu sermayenin Türkiye’den çekileceği Türkiye’nin batacağı fikrini çok iyi işledi. Borsanın yükselmesi Türkiye’nin itibarıyla ilişkilendirildi. AB’ye girme hala Türkiye’de rağbet gören bir projenin onayı olarak algılandı. Diğer partiler AB konusuna girmede kendilerini izah edemediler. Bu izah edemeyiş sanki AKP dışındaki partiler AB’ye karşıymış gibi algılandı. Hâlbuki diğer partiler Irak konusunda ve diğer konularda AB’nin dayatmalarına karşıydı. AB’ye değil.
Halkın enflasyon konusundaki duyarlılığı beklide iktidara en fazla oy kazandıran şeylerdendi. Halkımız olayları günlük olarak yaşadığı için ekonominin nasıl düzeldiği ve yarın nasıl olacağı değil şu anı önemliydi. Onlara göre de iyi gidiyordu. AKP bu seçimde türbana hiç değinmeyerek halkı rahatsız eden konulardan mümkün olduğunca uzak durdu. Parti yerine parti başkanlarına vurmayı daha uygun gördü. Ve bu strateji de bana göre tuttu. CHP ise Erdoğan yerine AKP yi karşısına aldı. Bu da kutuplaşmayı doğurdu. Onun için sağ partilerin oyları AKP de toplandı. CHP Laik anti laik söylemle mızıkçı çocuk pozisyonuna düşürüldü. Anlaşmasızlıkların sebebi CHP imiş gibi gösterilerek diğer partilerden CHP ye gelecek oyların önünü kesmiş oldu.
Askeriyenin gece yarısı bildirileri önceki dönemde tek ana muhalefet partisi olan CHP yi desteklemek maçlı gibi algılandı. Asker denilince milletimizdeki antipati CHP de yama gibi kaldı. CHP nin karşısında ister istemez bir birleşme sağladı. Ve grup oluşturdu. Bu da AKP idi. CHP nin seçim bildirgesinde yeni denilebilecek hiçbir politika maalesef yoktu. Cem uzanın mazot 1 YTL olacak vadini CHP kendisi üstlenmek istedi ama beceremedi . Mazotun 1 YTL olacağı sanki herkeseymiş gibi lanse edildi sonra kıvırtmalarla çiftçiye olacak şeklinde değiştirildi. AKP ise CHPnin bu hırsızlığını iyi kullandı. Bunun gerçekleşmeyecek bir vaat olduğunu medya ve meydanlarda çok iyi izah etti. AKP esasında politika üretmedi. Diğer partilerin vaatlerini eleştirerek oy kazandı. CHP’nin Cem Uzan’dan çalıntı ÖSS kalkacak vaadini seçim bildirgesine koyunca bu gerçekçi olmayan vaat te CHP ye olan inanırlılığı azalttı. CHPnin ön seçim yapılan yerlerdeki oyları daha iyiydi. Genel merkezin belirlediği adaylar halk tarafından bir dayatma olarak algılandı. Küskün seçmenler de inadına başka partilere oy verdiler. Kürtleri kucaklayacak hiçbir politika üretemediler. Aksine MHP’nin söylemleri ve politikalarının arakasına takılarak diğer partilerden farkları olmadıklarını gösterdiler. Yakındıkları seçim adaletsizliği ile ilgili hiçbir çalışma yapmadılar. %10 barajının destekçisi oldular. Bu da özellikle Kürt vatandaşlarımız arasında tepkiye neden oldu. Ayrıca MHP nin söylemleri de halkımızda hayal kırıklığı yarattı. Onun için CHP güneydoğuda hiç yoktu.
Askeriyenin güneydoğudaki çatışmaları ve şehitler CHP ye değil aksine MHP ve AKP ye oy kazandırdı.
CHP’nin AKP’yi karşılarına alarak bunlara oy vermeyin demesi sağ seçmenlerde o zaman kime verelim sorusunu akıllarına getirtti. Sağda ise bir muhatap bulamayınca tüm oylar AKP de toplandı. Esasında bu seçimde AKP oy almadı aksine oy verdirtirdi. Yanlış politikalarla AKP suçlanarak ister istemez bir muhatap arandı. Sağ seçmen de savunmak zorunda kaldığı için kendisini AKP’li olarak görmeye başladı. Olmayan bir AKP’liyi AKP’li yaptılar. Muhalefetin seçim bildirgelerinde dişe dokunur hiçbir şey yoktu maalesef. Yeni olan da hiçbir şey yoktu.
Sol seçmen ise hala tatilde. AKP sol seçmenin bu zaafını iyi bildiğinden seçimleri 22 Temmuza almakla bir gol daha atmış oldu.
Sonuçta %20 %46 gibi bir sonuç ortaya çıktı.
Demokrasilerde azınlığın hakları korunur mu bilemem ama çoğunluğun dediği olur maalesef. Bunların söyledikleri de bizim söylediklerimizle örtüşür mü onu da zaman gösterecek.
Seçimle ilgili yazımda seçime gidin oyunuzu kullanın dediğim buydu. Seçmemenin de bir seçim olduğunu unutmayalım. Seçmedikleriniz değil seçtikleriniz sizi yönetecek. Seçmediklerinize kızgınlığınız hala geçmedi mi? Şimdi eleştiri zamanı seçilenlerin icraatları olmalı. Seçtikleriniz sizin sevdiklerinizi sevmeyebilir demiştim. İşte o safhadayız. Şimdi birlik zamanıdır parçalanma değil.

** Yorum için üyelik şart -- Yorum yapmak istiyorsan siteye giriş yap.

Yazarlarımız


IMAGE
Kevser Aydın
IMAGE
Hueseyin Aksoy
IMAGE
İsmet Avşar
IMAGE
Hasan Aksoy
IMAGE
Hüseyin Dinçer
IMAGE
Mehmet Karaaslan
IMAGE
Süleyman Kılıç
IMAGE
Hakan Dinçer

Son yorumlar

 • 30.07.2014 09:02
  abdal musa lokmasında köy müzesini faliyete geçeçek

  Devamını oku...

   
 • 28.07.2014 08:08
  Hasan Abi, egemegine saglik, cok güzel olmus :)

  Devamını oku...

Copyright