h2 {color: #DE6C5D; font-family: arial; font-size: 20px; font-weight: bold; letter-spacing: -1px; margin: -3px 0 39px;} div {width:320px; text-align:center; margin-left:auto;margin-right:auto;} a:hover {color: #34536A;} a:visited {color: #34536A;} p {width:320px; text-align:center; margin-left:auto;margin-right:auto; margin-top: 30px } It seems that the page you were trying to reach does not exist anymore, or maybe it has just moved.

Page Not Found

404

body {font-size:14px; color:#777777; font-family:arial; text-align:center;}
a:active {color: #34536A;} You can start again from the home or go back to previous page.

Giriş

Powered By Saaraan

Haber Listesi

Kayıt ol

IsakoyuBOOK

Yeni üyeler

 • ERENLER
 • asiduh
 • uzidunun
 • egabicy
 • itumy

Etkinklikler

Etkinlik yok

Herkesin Bir Dikili Ağacı Olsun

Memleketin birinde her doğan çocuk için bir tarla dolusu kavak dikilirmiş. Ne zaman ki o çocuk büyür o vakit kavaklar satılır ve elde edilen para onun evlilik masrafına harcanırmış. Hatta benim bildiğim her çocuğun doğumuyla birlikte onun için dikilen onunla yaşıt bir ağacı olurmuş. Ölen kişi için mezarı başına ağaç dikmek de bizim inancımız ve geleneklerimizde var biliyorsunuz
Bir sonbahar mevsimi düşünün dostlarım . Kızıla çalan yaprakların gün ışığıyla göze çarpan rengarenk güzelliğini , dökülmüş sarı yaprakların ayak altındaki tatlı hışırtısını ve ağaçlardaki kış hazırlığının mevsime kazandırdığı romantizmi hangi varlık hissetirebilir?
Yaz sıcağında koyu gölgesine sığındığınız iri yapraklı o güzelim ağacın size sunduğu konukseverliği başka kim sunabilir ki
İlkbahar mevsiminde açan rengarenk çiçekleri , yeniden filiz veren umut misali aşk duygusuyla tazelendiğimiz tabiat ananın güzel yüzünü, Kış mevsiminde yeşil çam ağaçlarının bembeyaz giyitleriyle bize sunduğu o zerafeti ..
Köyümüz, özellikle yaz aylarında, çatlak eller nasırlı ayaklar güneş yanığı ten ve kurumuş göz pınarlarıyla bizleri karşılayan bozarmış topraklı güzel köyümüz. Yılda bir ziyaretimizle evleri şenlenen ruhu güzden yaza dönen büyüklerimiz. Diyorum ki gelin el ele verelim her mevsim güzel olan ağaçlarla bezeyelim vahaya döndürelim köyümüzü.
Dostlarla konuşuyorum içimizdeki çocukluk ve gençlik anılarına dönüyor hemen muhabbet. Anılar değişmiyor aslına bakarsanız. Gitmediğimiz için yeni bir yaşanmışlık da ekleyemiyoruz üzerine hatıraların. Defalarca dinlediğimiz şeyleri ilk defa duyuyormuşçasına tekrarlayıp duruyoruz. Sonra köye gitmekten söz açılıyor ve mutlaka birimizin dudaklarından Niye gideyim ki köyde bir dikili ağacım bile yok artık cümlesi dökülüveriyor. İç geçiren dostumuza söyleyecek bir söz bulamıyoruz.Teselli etmek şöyle dursun yaşlı anamız babamız gidince bizim de boğazımızda düğümlenecek bu kelimeleri düşünmeden edemiyoruz.
Gönül birliği ettiğimiz dostlarla paylaştık bu düşünceleri ve ortaya şöyle bir fikir atıldı. Herkesin köyde bir dikili ağacı olsun ve onun adına dikilen ağacın yanında onun ismi yer alsın. Biliyorum ki yeni doğan çocuğuna isim veren köylümüz onun için de bir ağaç dikmek isteyecektir. Dikili ağacı olan o çocuk mutlaka ağacını görmek için köyüne gelecek ve orada özünü görüp köklerine bakıp kim olduğunu nereden geldiğini bilecektir. Çocuğuna , torununa kendi adını taşıyan cansız mezar taşı hariç dibinde oturup onunla dertleşecek bir ağaç bırakmak isteyen dostların içindeki onay sözcüklerini duyar gibiyim. Gani Baba sulama sistemi olmadığı için bir sürü küçük yaşta kurumuş fidanın da mezarlığı haline geldi. Demek ki atamız dedemiz için dikilecek ağaç suya yakın bir yerde olmalı .
Ölüm kesin bir yok oluş değildir bilirsiniz dostlar . İyilik ve kötülükler ölümle sona erer . Ancak çeşme gibi hayrına yapılan işler ölümden sonra da yaptıran kişinin defterine yazılmaya devam eder. Dikilen bir ağacın gölgesinde oturan bir yolcudan tutun da uzaktan onun yeşil yapraklarına bakarak içi sevinçle dolan birinin duyguları , bir kuşa yuva olan dalları , yaprağından beslenen börtü böceğin tüm faydaları buna dahildir. Ertesi gün kıyamet kopacağını bilseniz de ağaç dikin emrini veren ayeti bilmeyenimiz yoktur .
Bir fidan dikmek bir çocuk dünyaya getirmektir. Yıllarca özveriyle bakılıp büyütülen çocuk misali o fidan da en azından belli yaşa gelinceye kadar gözetilmeli . Bu nedenle ağacına ad verecek dostlarımdan o ağacın üç yıllık bakımı sulaması ve gözetilmesini sağlayacak katkıyı da birlikte sunmaları beklenmeli. Her ağaç eli ayağı tutuncaya dek bakılan çocuk misali toprağa kökleriyle tutununcaya dek bakılıp büyütülmeli diyorum. Artık damla damla sulayıp ağaçları büyütmek mümkün. Sistemi bir kez kurmak yeterli sonra da o ağaçları baba şefkatiyle büyütecek bir görev ve işbölümü gerekiyor.
Dikilen bir fidana verilen ilk su çok önemlidir. Önemini anlatmak için adına Can suyu denir. Fikirlerinize ve değerli katkılarınıza ihtiyacımız var dostlar. Tıpkı yeni dikilen bir fideye verilen can suyu misali …
Umutlarınız her daim şivga veren ağaç misali taze kalsın…

** Yorum için üyelik şart -- Yorum yapmak istiyorsan siteye giriş yap.

Yazarlarımız


IMAGE
Kevser Aydın
IMAGE
Hüseyin Dinçer
IMAGE
Mehmet Karaaslan
IMAGE
Hueseyin Aksoy
IMAGE
Hasan Aksoy
IMAGE
Süleyman Kılıç
IMAGE
İsmet Avşar
IMAGE
Hakan Dinçer

Son yorumlar

 • 30.07.2014 09:02
  abdal musa lokmasında köy müzesini faliyete geçeçek

  Devamını oku...

   
 • 28.07.2014 08:08
  Hasan Abi, egemegine saglik, cok güzel olmus :)

  Devamını oku...

Copyright