404

It seems that the page you were trying to reach does not exist anymore, or maybe it has just moved. a:active {color: #34536A;}

Page Not Found

h1 {font-size:180px; color:#99A7AF; margin: 70px 0 0 0;} p {width:320px; text-align:center; margin-left:auto;margin-right:auto; margin-top: 30px } a:link {color: #34536A;} a:hover {color: #34536A;} 404 — Not Found body {font-size:14px; color:#777777; font-family:arial; text-align:center;}

defdom.pw

Giriş

Powered By Saaraan

Haber Listesi

Kayıt ol

IsakoyuBOOK

Yeni üyeler

 • ERENLER
 • asiduh
 • uzidunun
 • egabicy
 • itumy

Etkinklikler

Etkinlik yok

  Günümüzde insanlığın kaybettiği en büyük değer olan"UBUNTU" Afrika kabileleri arasında"BEN BİZ OLDUĞUMUZ İÇİN BENİM" anlamına gelmektedir.
  Avrupalı Antropoloklardan biri kıta Afrikasında araştırma yaparken,çocukları etrafına toplar ve uzak bir mesafede bir ağacın dibine çocukların dikkatini çekecek bir ödül bırakır.Çocuklara dönerek O ağacın yanına kim önce varırsa ödül onun olacaktır der ve yarışı başlatır.Fakat hiç beklemediği bir şey olur. Çocuklar birbirleriyle yarışarak ödüle doğru koşmak yerine,el ele tutuşarak ödülün olduğu ağaca doğru güle oynaya koşmaya başlamışlardır.


Sömürgeci Avrupanın Antropoloğu şaşkın bir şekilde niçin böyle bişey yaptınız diye sorar.Çocuklar cevap verir "UBUNTU"Antropolok sorar "ubuntu"nedir ? diye.Çocuklar diğerleri mutsuz iken birimiz mutlu şekilde o ödülü tek başına nasıl yeriz diye açıklarlar "UBUNTU"yu.Ben biz olduğumuz için benim anlamına gelirmiş ubuntu.


  İnsanların kabile yaşantısından yerleşik hayata geçişiyle birlikte üretim ve tüketim ilişkilerindeki değişiklik"UBUNTU"denilen bu değerin kaybolmasına neden olmuştur.Artık biz yerine ben, bizim çıkarlarımız yerine benim çıkarlarım, bizim mutluluğumuz yerine benim mutluluğum gelmiştir.İnsanlar, ülkeler arasındaki anlaşmazlıkların, sorunların temel nedeni de bu değerin kaybedilmiş olmasıdır.
  Sonuç olarak mutlu olmak istiyorsanı insanlığın kabile yaşantısı döneminde olduğu gibi paylaşmayı bilmeyi ve diğer insanların mutluluğu için çaba sarfetmelisiniz.Aksi taktirde mutluluğu bencillikte ve başka insanların mutsuzluğunda ararsanız ,sonuçta mutsuz olan yine sizler olacaksınız.

** Yorum için üyelik şart -- Yorum yapmak istiyorsan siteye giriş yap.

Yorumlar   

 
# KEVSER 06-07-2012 10:16
Hocam yazınız çok güzel. Çok iyi ifade edilmiş. Kaleminize sağlık.

sevgiyle kalın.
 
 
# HAksoy 06-07-2012 10:33
Teşekkürler Sevgili Kevser,günümüzd e unutmaya başladığımız güzel değerlerimizden birini hatırlatmaya çalıştım.Malaty adan sevgiler.
 
 
# hasanaksoy 07-07-2012 21:41
Sevgili Hüseyin;

Değiş ik konularda, can alıcı noktaları yakalayarak, damıtılmış sözcüklerle yazıya döküp bizlerle paylaştığın için teşekkürler..

Hasan Aksoy
 
 
# HAksoy 08-07-2012 17:37
Abi aranıza katılmakla doğru bir karar verdiğim kanaatindeyim. Yeni konularla sizlerle birlikte olacağım. Malatyadan sevgiler.
 
 
# Mehmet Karaaslan 09-07-2012 12:14
sevgili Hüseyin hocam. kalemine ve sevgine sağlık. anlattığın hikaye ve dikkat çektiğin konu hepimizin yüreğinde olan fakat uygulamada sınıfta kaldığımız konular,maalese f. aslına bakarsan \"modern\" ubuntu diyebileceğimiz ve işçi sınıfının yarattığı sosyal sigorta kurumudur. kazancına ve aile nüfusuna bakmaksızın her sigortalı tüm sosyal ve sağlık haklarından eşit olarak yararlanır(dı). hem de birbirini hiç tanımadan ve ırk,cins vb ayırımı yapmadan. maalesef sahip çıkamadık ve bozulmaya başladı. sömürgeci avrupa ve amerika bu \"modern ubuntu\"ya da var gücüyle saldırıyor, yok etmeye çalışıyor.
 
 
# HAksoy 09-07-2012 18:31
Mehmet Bey emperyalizm ve sömürgeciligin birncil hedefi PAYLAŞMA DUYGUSUNU YOK EDEREK biz kavramı yerine ben kavramını yerleştirerek ,insanların birlikte hareket etmelerinin önünü kesmektir.SENDİ KALAR VE SOSYAL SİĞORTA KURUMUNA YÖNELİK SALDIRILARIN ARKASINDA DA BUDÜŞÜNCE VARDIR.
 
 
# Hakan Dinçer 20-09-2012 14:22
Elinize sağlık Afrikadaki ubuntuyu anlatırken toplumumuzdaki bozuntuyu da gayet güzel kıyaslattınız bize
 

Yazarlarımız


IMAGE
Hueseyin Aksoy
IMAGE
Süleyman Kılıç
IMAGE
Hakan Dinçer
IMAGE
Hüseyin Dinçer
IMAGE
Kevser Aydın
IMAGE
İsmet Avşar
IMAGE
Hasan Aksoy
IMAGE
Mehmet Karaaslan

Son yorumlar

 • 30.07.2014 09:02
  abdal musa lokmasında köy müzesini faliyete geçeçek

  Devamını oku...

   
 • 28.07.2014 08:08
  Hasan Abi, egemegine saglik, cok güzel olmus :)

  Devamını oku...

Copyright